نفتا چیست؟ بررسی موارد استفاده و کاربرد نفتا - فاطر اویل

نفتا اصطلاحی است که برای اشاره به گروهی از مخلوط های فرار و قابل اشتعال هیدروکربن های مایع استفاده می شود که عمدتاً به عنوان حلال، رقیق کننده یا مواد خام برای تبدیل بنزین استفاده می شود.

این ماده خام سبک وزن پتروشیمی است که در فرآیند تقطیر جزئی به همراه نفت سفید و سوخت جت از نفت خام جدا می شود.

نفتای قطران زغال سنگ یک محصول تجاری فرار است که از تقطیر قطران زغال سنگ بدست می آید. نفتای شیل از تقطیر نفت تولید شده از شیل قیری با تقطیر مخرب به دست می آید. نفتای نفتی نامی است که عمدتاً در ایالات متحده برای تقطیر نفتی حاوی هیدروکربن‌های آلیفاتیک و جوشش بالاتر از بنزین و کمتر از نفت سفید استفاده می‌شود.

استفاده از اصطلاح “نفتا” در این زمان معمولاً به نفتای نفتی اشاره دارد، مایعی بی رنگ با بویی مشابه با بنزین. با این حال، “نفتای قطران زغال سنگ”، یک مایع قهوه ای مایل به قرمز که مخلوطی از هیدروکربن ها (تولوئن، زایلن، و کومن و غیره) است، نیز می تواند در برخی زمینه ها در نظر گرفته شود.

انواع خاصی از نفتا وجود دارد که از نظر مقدار و انواع هیدروکربن های موجود در ترکیب منحصر به فرد آنها متفاوت است. پالایشگاه ها و مینی پالایشگاه ها می توانند اشکال مختلفی از نفتا را تولید کنند و هر کدام دستورالعمل های خاصی در مورد نحوه نگهداری و ذخیره آن دارند.

به طور کلی، اشتعال پذیری و فرار نفتا باید در نظر گرفته شود زیرا خطرات ایمنی قابل توجهی هستند.

موارد استفاده و کاربرد نفتا

همانطور که در بالا ذکر شد، نفتا معمولا به عنوان یک حلال استفاده می شود. در کراکینگ هیدروکربنی، صابون های لباسشویی و مایعات تمیز کننده استفاده می شود. از نفتا برای ساخت لاک نیز استفاده می شود و گاهی به عنوان سوخت اجاق گازهای کمپی و حلال (رقیق کننده) رنگ استفاده می شود.

نفتای سبک به عنوان سوخت در برخی کاربردهای تجاری استفاده می شود. یک مثال قابل توجه، فندک های مبتنی بر فتیله، مانند Zippo است که «مایع فندکی» – نفتا – را به داخل یک فتیله از یک مخزن می کشد تا با استفاده از سنگ چخماق و چرخ مشتعل شود.

همچنین سوختی برای اجاق‌های کمپینگ و فانوس‌های نفتی است که به «گاز سفید» معروف است، جایی که نقطه جوش پایین نفتا باعث می‌شود آتش سوزی آسان شود.

کاربرد نفتا در  اجاق‌های کمپینگ
کاربرد نفتا در اجاق‌های کمپینگ | ویکی پدیا

نفتا همچنین از لحاظ تاریخی به عنوان سوخت در برخی از قایق های پرتاب کوچک که در آن فن آوری بخار غیرعملی بود استفاده می شد. بیشتر آنها برای دور زدن قوانین ایمنی مربوط به پرتاب بخار سنتی ساخته شده اند.

نفتا گاهی بر نفت سفید ترجیح داده می شود زیرا خطوط سوخت را کمتر مسدود می کند. سازنده تجهیزات فضای باز MSR فهرستی از نام های تجاری و ترجمه ها را منتشر کرد تا به علاقه مندان به فضای باز کمک کند تا محصولات صحیح را در کشورهای مختلف به دست آورند.

نفتا برای رقیق کردن نفت خام سنگین به منظور کاهش ویسکوزیته و امکان/تسهیل حمل و نقل استفاده می شود. نفت خام سنگین رقیق نشده به طور معمول نمی تواند از طریق خط لوله حمل شود و همچنین ممکن است پمپاژ آن بر روی تانکرهای نفت دشوار باشد.

نفتا در آمریکا به عنوان سوخت اجاق و چراغ هم استفاده می‌شود | منبع

سایر رقیق‌کننده‌های رایج عبارتند از میعانات گاز طبیعی و نفت خام سبک. با این حال، نفتا یک رقیق کننده بسیار کارآمد است و می تواند پس از حمل و نقل و پردازش از نفت خام سنگین رقیق شده بازیافت شود.

ایمنی نفتا

اگرچه نفتا کاربردهای زیادی دارد، اما برخی از اشکال آن می تواند خطرناک باشد. بسیاری از انواع نفتا می توانند باعث تحریک پوست، ناراحتی معده و سایر مشکلات سلامتی در صورت قرار گرفتن افراد در معرض آنها شوند. برخی از اشکال نیز سرطان زا هستند، بنابراین باید از استنشاق یا بلعیدن ماده شیمیایی خودداری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *